2012 Programming Released!

It’s the lineup:

Friday, May 4, at the UWM Union Theatre, 7pm

When Walt Whitman Was A Little Girl, Jim Haverkamp
Crusts, Alexander Stewart
Panic Room, IP Yuk-yiu
Hull, Tara Merenda Nelson  (Juror)
I Can’t Wait to Meet you There, Michael A. Morris
349 (for Sol LeWitt), Chris Kennedy
Point de Gaze, Jodie Mack
The Voice of God, Bernard Lutzeler
Plain Face, Tess Martin
Neil Gravander Presents: Arch Hall Jr.’s “Vickie”, Neil Gravander

Saturday at the Walker’s Point Center for the Arts, 5pm

Snap Shot, Kim Kielhofner
The Story of Thomas Edison, Aaron Zeghers
Genesee, Chris Kennedy
Nowhere and Everywhere, Giorgi Mrevlishvili
Another Dress, Another Button, Lyn Elliot
I Colonize the Golden Triangle (From Behind Glass), Jason Halprin
I See a Light, Aaron Zeghers
Walt Disney Spectrum Disorder, LHO
This Must Be the Place, Luis Arnias
106 River Road, Josh Weissbach
Carbon, Craig Webster
Cahiers 1-4, Kim Kielhofner
Annihilation, Catie Eller
Connecting With Nature, Clint Enns  
Document, Bill Brown
How to Turn on your Computer, Emily Oscarson
And Houses, Jake Barningham
Color Copy, Jake Barningham
House Fuck, Lyra Hill
Flying Fish, Tara Merenda Nelson  (Juror)

Saturday, May 5, at the Walker’s Point Center for the Arts, 8pm

You Are Now Running on Reserve Battery Power,  Jessie Stead
Craig’s Cutting Room Floor, Linda Scobie
Transitions, Robert Todd
EchoEcho, Sabine Gruffait
The NeverEnd Story, Alex Moeller
For, Like Ever, Christine Negus
American Discotheque Number One, Deron Williams
Dubus, Alexei Dmitriev
Kid Beat-box, Steve Wetzel  (Juror)
Echoes of Information in an N-Dimensional Hilbert Space, David Witzling
While You Were Sleeping, Ted Kennedy
Snow, Tara Merenda Nelson  (Juror)
Wingding’s Love Letter, Scott Fitzpatrick
Lazslo Lassu, Ben Popp
Quartz, Sean Hanley
Chromatic Cocktail 180 Proof, Kerry Laitala in dazzling Chromadepth!

Sunday, May 6, at the Peck School of the Arts Kenilworth Studios, 3pm

Front Street Yard, David Ellsworth
Men’s Hockey, Steve Wetzel (Juror)
Victoria, Olivia Ciummo
Across and Down, Lori Felker

Sunday, May 6, at the Peck School of the Arts Kenilworth Studios, 6pm

The Mennonite Federation, Robert Todd w/ Lori Felker and Craig Webster
Saskatchewan, Richard Wiebe
Etienne Hand, Richard Touhy
The Search for Norumbega, Georg Koszulinski
Ghost of Yesterday, Tony Gault
Primitive, Ben Balcom
Once It Started It Could Not End Otherwise, Kelly Sears
Bodily Heavens II, Stephanie Wuertz
Leafless, Naz Dincel
Family Room (2011) Sunday, Super 8 on 4 projectors, Tara Merenda Nelson  (Juror)